Ile można wytrzymać bez snu?

0
2143
Ile można wytrzymać bez snu?

Sen jest bardzo ważny w naszym życiu. Zewsząd trafiają do nas informacje, że powinniśmy spać minimum 8 godzin. Jak zachowuje się nasz organizm po kilku dobach bez snu? Czy brak snu ma realny wpływ na nasze życie? Z wiadomych powodów nie przeprowadza się testów, które jednoznacznie mogłyby stwierdzić, jak długo jesteśmy w stanie funkcjonować bez snu. Jak podaje portal Wikipedia: „ sen to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości i bezruch. Fizjologiczny sen charakteryzuje się pełną odwracalnością pod wpływem czynników zewnętrznych”.
Dobrym przykładem są tu kierowcy samochodów ciężarowych. Często jeżdżą oni w dalekie trasy i mimo, że mają swój czas pracy, to jednak zazwyczaj jeżdżą oni w nocy, a nie każdy potrafi odespać zarwaną noc w dzień. Wśród kierowców istnieje teza, że jeśli widzą oni na ulicy czarnego psa, kota lub jakikolwiek czarny przedmiot, należy się zatrzymać i po prostu odpocząć. Naukowcy badający przyczyny wypadków samochodowych porównują jazdę bez snu do jazdy pod wpływem alkoholu.
Brak snu niesie ze sobą spore ryzyko.
Już po 24 godzinach braku snu w nasz organizm nie dział na tzw.pełnych obrotach. Czas reakcji znacznie się spowalnia, stajemy się bardziej nerwowi, spada libido, znacznie zmniejsza się zdolność koncentracji, nasz układ immunologiczny również na tym cierpi. Badania pokazują, że mniej snu oznacza więcej chorób.
Po ok 36 godzinach braku snu czas reakcji ulega dramatycznemu spowolnieniu i wynosi tylko około 20% sprawności, gdy jest się wypoczętym. Światło słoneczne zaczyna razić, a dźwięki wydają się głośniejsze i zaczynają nam bardziej przeszkadzać. Często człowiek staje się optymistą i znacząco wzrasta jego skłonność do podejmowania ryzyka. Dalej jest już tylko gorzej. Po więcej niż 48 godzinach spędzonych bez snu, traci się poczucie rzeczywistości. Człowiek zaczyna wtedy funkcjonować na granicy jawy i snu, pojawiają się halucynacje. Cukier nie zostaje przetwarzany w energie tylko w tłuszcz. Pojawia się mikro-sen – człowiek zasypia maksymalnie na 6 sekund, po czym budzi się i powraca do wcześniej wykonywanej pracy – bez całkowitej świadomości tego, co się stało.

Ile można wytrzymać bez snu?
To pytanie, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Najdłuższy przebadany przez naukowców brak snu u człowieka wyniósł 264 godziny, czyli 11 dni. U badanego nastolatka nie zaobserwowano wówczas żadnych długotrwałych efektów ani zmian dla zdrowia, ale to nie znaczy wcale, że one nie występują. Mogą ukazać się dopiero po jakimś czasie. Badania na szczurach, przeprowadzone w latach osiemdziesiątych wykazały, że szczur lepiej radził sobie nawet z brakiem pokarmu, niż brakiem snu.
Psychologowie od dawna już łączą lęki, oraz depresje z brakiem snu. Często brak snu jest oznaką nerwicy czy właśnie depresji. Jeśli przez kilka nocy pod rząd, nie możesz zasnąć, warto udać się do lekarza chociażby internisty i sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here