Jak zabezpieczyć drewno?

Wszelkie elementy wykonane z drewna uznawane są za eleganckie, prestiżowe i szalenie klimatyczne. Drewno jest więc bardzo pożądanym elementem do wykonywania podłóg, mebli wewnętrznych i ogrodowych i wielu innych elementów. Trzeba jednak pamiętać, że ma ono nie tylko liczne zalety, ale też swoje wymagania. Trzeba o nie odpowiednio dbać, by mogło przez długi czas zachować piękny wygląd, a wykonane z niego elementy – właściwą funkcjonalność. Na szczęście nie jest to trudne i nie wymaga wielkiego wysiłku, trzeba tylko zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie, już na początku, zanim zacznie się korzystać z danego elementu.
A czym zabezpieczyć drewno? Zależy to od wielu czynników. W sklepach znaleźć można różne rodzaje środków impregnujących i konserwujących, które w dodatku często nadają drewnianym powierzchniom określony wygląd. Wiele zależy więc od tego, jaki chce się uzyskać efekt, ale też od wymogów poszczególnych gatunków drewna oraz od tego, w jaki sposób będzie użytkowany dany element. Kiedy więc nie ma się odpowiedniej wiedzy na ten temat, warto poradzić się fachowca, na przykład w sklepie z tego rodzaju produktami.
I tak na przykład, kiedy chce się dobrze zabezpieczyć drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem czasu, a przy tym pięknie je nabłyszczyć, świetny wybór będą stanowić oleje i woski. Lakiery nadają powierzchniom drewnianym połysk i chronią przed rysami, ale mogą co jakiś czas wymagać szlifowania i ponownego nakładania. Kiedy zaś chce się zmienić kolor drewna, jednocześnie chroniąc je przed różnego rodzaju czynnikami, można postawić na lakierobejce i lakiery, które miewają przeróżne kolory. Tworzą one na powierzchni drewna dość grubą i wytrzymałą powłokę, świetnie nadają się więc do zabezpieczania na przykład podłóg czy mebli ogrodowych, które będą wystawione na działanie niekorzystnych czynników.
Poza nałożeniem wybranego środka, trzeba też pamiętać o tym, by traktować drewno w odpowiedni sposób. Nie lubi ono między innymi szorowania ostrymi przedmiotami, odpada więc szorowanie podłogi szczotką czy nawet zamiatanie jej ostrym włosiem. Drewno nie cierpi też nadmiernego kontaktu z wodą, nie można więc pozwolić na przykład na rozlewanie po podłodze dużych ilości wody. Może wówczas pęcznieć, tracić kolor i rozwarstwiać się, a nawet gnić i pleśnieć. Z tego powodu szczególnie trzeba dbać o te elementy, które znajdują się na zewnątrz i nie da się nic z tym zrobić, a więc drewniane tarasy czy meble ogrodowe. Jeśli jednak pokryje się je którymś z wymienionych wcześniej środków, na pewno uda się uchronić drewno przed zniszczeniami i zachować jego nienaganny stan przez bardzo długi czas. Znaczenie ma też jednak rodzaj drewna. Kiedy zatem chce się, by była to długoletnia inwestycja, dobrze będzie inwestować w wytrzymałe i odporne gatunki drewna, jak dąb, sosna czy liczne gatunki egzotyczne, jakie obecnie można znaleźć w Polsce bez problemu. Mogą one sporo kosztować, ale inwestycja ta na pewno się opłaci, zwłaszcza że wyglądają świetnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *