Porowatość włosów – czym jest i jak ją określić? 

0
1036
porowatość włosów

Porowatość włosów jest cechą, która determinuje ich kondycję, podatność na pielęgnacja oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. W dużej mierze występuje ona genetycznie, ale nie mały na nią wpływ mają również sposoby postępowania z naszymi włosami. Znajomość rodzaju porowatości jest niezwykle przydatna przy planowaniu pielęgnacji struktury włosa. Jak rozpoznać więc włosy o niskiej porowatości? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/porowatosc-wlosow-jak-ja-rozpoznac-i-dopasowac-pielegnacje/ 

Porowatość włosów – czym dokładnie jest? 

Włosy o niskiej porowatości cechują się łuskami ciasno przylegającymi do kory włosa, zaś włosy posiadające wysoką porowatość to łuski znacznie odstające od kory włosa, o nieregularnym ułożeniu. Sposób ułożenia łuski wpływa bezpośrednio na stopień penetracji substancji odżywczych, które dostarczane są z kosmetykami. 

W celach objaśnienia, możemy wyobrazić sobie szyszki. Jedną młodą, a drugą w pełni dojrzałą, która dawna spadła z drzewa. Młoda szyszka posiada łuski ściśle przylegające do siebie, a ta dojrzała– łuski poodchylane.

W jaki sposób określić porowatość włosów? 

Porowatość włosów najlepiej określić mu odpowiedniego specjalisty, trychologa. Ten przy pomocy skaningowego mikroskopu elektronowego jest w stanie bezbłędnie ocenić położenie łusek włosa oraz jego porowatość. Istnieje jednak alternatywna metoda, W celu określenia porowatości włosów. To test wody oraz test mąki. 

Test wodny – polega na umieszczeniu kilku lub kilkunastu włosów w naczyniu z wodą. Włosy wysokoporowate szybko opadną na dno, zaś włosy o niskiej porowatości powinny utrzymywać się na powierzchni wody. 

Test z mąką – polega na opróżnieniu włosa mąką oraz oglądaniu go pod światło. Jeżeli mąka przylega do włosa, to najprawdopodobniej jest on wysokoporowaty, zejść z włosa niskoporowate go mąka po prostu spadnie. 

Włosy o wysokiej i niskiej porowatości 

Włosy niskoporowate wyróżniają się ścisłym położeniem łusek. Włosy z tego rodzaju są odporne na uszkodzenia, zabiegi fryzjerskie oraz stylizacje. Sekretem skutecznej pielęgnacji takich włosów jest stosowanie kosmetyków o lekkiej formule, ponieważ takie włosy można w łatwy sposób obciążyć, Co powoduje pogorszenie się ich kondycji i wzrost porowatości. 

Z kolei wysokoporowate włosy cechują się łuskami ułożonymi regularnie i odstającymi od kory włosa. Włosy o takiej prywatności najczęściej kręcą się w falują, a także mają tendencję do przesuszania się. Pod wpływem wilgoci bardzo się puszą i ciężko jest je rozczesać. Przy pielęgnacji takich włosów dobrze sprawdza się kosmetyki proteinowe, a także olejki. 

Zobacz też: http://www.opeus.pl/pielegnacja-wlosow-piekne-wlosy-latem-i-zima/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here