Metody usuwania pieprzyków

0
643
Metody usuwania pieprzyków

Usuwanie zmian skórnych, czyli pieprzyków, to zabieg, który powinno się przeprowadzić zawsze wtedy, kiedy mogą one doprowadzić do choroby. Pieprzyki, czyli inaczej znamiona barwnikowe, powstają wskutek nagromadzenia się komórek barwnikowych, melanocytów. Występowanie pieprzyków często jest dziedziczne.

Usuwanie pieprzyków – metody bezinwazyjne

Jedną z metod na usuwanie znamion jest laseroterapia. Dzięki niej można pozbyć się zmian, które znajdują się głęboko w skórze. Przed zabiegiem podaje się zastrzyk, albo maść znieczulającą. Czas trwania uzależniony jest od wielkości znamienia. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny, który nie pozostawia po sobie blizn.Usuwanie znamion za pomocą krioterapii polega na wymrożeniu, za pomocą ciekłego azotu, zmian na skórze. Po przeprowadzeniu zabiegu znamię zanika samoistnie.Elektrokoagulacja to metoda usuwania zmian skórnych, która polega na ich eliminacji za pomocą ciepła. Wykonywana jest elektroresecja, która daje efekty podobnie jak w zabiegu chirurgicznym, ale krwawienie i ryzyko powstania blizn jest minimalne.

Usuwanie pieprzyków
– metoda chirurgiczna

Usuwanie zmian skórnych metodą chirurgiczną jest bardzo popularne. Polega to na tym, że skórę wokół znamienia znieczula się, a po wycięciu znamienia zszywa się ją. Minusem tej metody jest fakt, ze pozostawia po sobie blizny. Mogą się zdarzyć także obfite krwawienia. Usuwanie znamion przez chirurga zapewnia trwały efekt, a przy tym pobiera się fragment zmiany i wysyła do badania histopatologicznego.

Pieprzyki, które budzą niepokój

Każdy posiada pieprzyki i to na całym ciele. Nie zawsze zwraca się na nie uwagę, przyzwyczaja się do nich. Do lekarza należy iść wtedy, kiedy poczuje się, że pieprzyk krwawi albo zaczyna swędzieć. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre z nich mogą się przekształcić w nowotwór złośliwy, zwany także czerniakiem. Jest bardzo groźna choroba i dawać może przerzuty na cały organizm.Czerniak początkowo może być płaski, a swoim wyglądem przypomina rozlaną plamę. w trakcie rozwoju uwypukla się i ma nieregularny, postrzępiony kształt, a kolor jest niejednolity. Trzeba pamiętać jednak, że nie każdy pieprzyk jest czerniakiem i nie wolno usuwać ich wszystkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here