Nasturcja to roślina ozdobna, która kwitnie przez całe lato i ma szerokie zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej jako baza do tworzenia leczniczych wywarów, naparów i nalewek.
Nasturcja właściwości i historia
Unikalne właściwości nasturcji odkryli hiszpańscy konkwistadorzy z Peru w XVI wieku i to właśnie w tym okresie był ona uważana za lekarstwo, ale też element posiłku, ponieważ z jej kwiatów można przygotowywać dodatki do potraw. Wykorzystywali to również starożytni Inkowie. Z czasem nasturcja lecznicza została uznana za miksturę leczniczą. Obecnie docenia się jej walory lecznicze, a także wysoką zawartość soli mineralnych, witamin oraz olejków eterycznych. Jest uważana za roślinę bakteriobójczą i grzybobójczą, dlatego ma zastosowanie w różnego rodzaju preparatach lecznicze. Zawiera enzym o nazwie mirozynaza, który wykazuje działanie grzybobójcze.
W medycyny niekonwencjonalnej sokiem z nasturcji leczy się opryszczkę oraz inne dermatozy.
Nasturcja jadalna – które części rośliny są wykorzystywane?
W medycynie naturalnej zastosowanie mają zarówno liście jak i kwiaty nasturcji, które stanowią bazę do stworzenia kąpieli leczniczych, wspomagających ciało i umysł podczas ogólnego osłabieniu. Nasturcja jest uważana za remedium na przewlekłe bóle głowy i poleca się wówczas kąpiele z jej dodatkiem. Co istotne, są one szczególnie polecane osobom, które zmagają się z łuszczycą oraz trądzikiem na plecach, ponieważ nasturcja wykazuje działanie łagodzące w przypadku tych dolegliwości. Pomaga też łagodzić świeże rany i zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji.
Inne zastosowanie nasturcji
Nasturcja ma zastosowanie w kosmetologii, ponieważ poprawia stan włosów. W tym celu należy przygotować wrzątek z liści nasturcji, a całość przechowywać w butelce z atomizerem. Tego typu płukanka może być stosowana jako naturalna odżywka do włosów, ponieważ
posiada właściwości usuwające łupież i nadaje włosom świeżego wyglądu oraz blasku.
Nasturcja ceniona jest również za dużą ilość witaminy C, co ma korzystne działanie na cały organizm, w tym również na naczynia krwionośne. Uważa się, że picie nalewki z nasturcji oraz różnego rodzaju wywarów wpływa pozytywnie na odporność całego organizmu. Dlatego nasturcję polecana się osobom zmagającym się z ogólnym osłabieniem oraz infekcjami układu oddechowego.