Czym sprać długopis?

0
2273
Czym sprać długopis?

Plamy z długopisu to odwieczny problem każdej mamy. Już po pierwszym dniu w szkole, zdarza się, że na nowej bluzce czy spodniach naszego dziecka znajdujemy tego typu plamy. Jednakże, problem nie dotyczy tylko dzieci. Często pisząc coś w pośpiechu, nawet nie zauważamy, że na naszej nieskazitelnie białej bluzce, widnieje ślad po długopisie. Okazuje się, że są to jedne z najczęstszych zabrudzeń.Jak sobie z nimi radzić? Czym sprać długopis? Przedstawię kilka prostych sposobów, aby tego typu plamy, nie spędzały wam więcej snu z powiek. Sposoby te są dziecinnie proste, a przy tym nie wymagają dużego wkładu finansowego.
Kwaśne mleko- wystarczy namoczyć zabrudzone ubranie w kwaśnym mleku, na kilka godzin. Następnie wypierz je w pralce z dodatkiem płynu lub proszku do prania.
Kwasek cytrynowy- zaplamione miejsce zwilż zimną wodą. Jeżeli plama jest świeża staraj się usunąć ręcznikiem papierowym lub bawełnianą szmatką jak największą ilość tuszu. Posyp plamę kwaskiem cytrynowym. Po kilku minutach obficie opłukaj zimną wodą i upierz jak zwykle. Ten sposób najlepiej sprawdzi się na wełnie i jedwabiu.
Szare mydło- znajduje się prawie w każdym domu, a nadal niewiele osób wie jak wiele ma ono zastosowań. Idealnie sprawdzi się również w tym przypadku. Plamę z długopisu należy natrzeć szarym mydłem a następnie uprać w ciepłej wodzie. Ta metoda sprawdzi się przy plamach na jeansach i innych grubych tkaninach.
Woda kolońska- miejsce zabrudzone namocz wodą kolońską, następnie potrzyj tak, żeby wniknęła w tkaninę. Wodę kolońską pozostaw w takim stanie na kilka minut po to, by mogła spokojnie zadziałać poprzez wejście w reakcję z plamą po długopisie. Po upływie czasu zetrzyj plamę miękką szmatką namoczoną w wodzie. Zamiast szmatki idealnie sprawdzą się również ręczniki papierowe.
Gumka do ścierania- jeśli plama nie jest stara lub zaschnięta, możesz spróbować usunąć ją zwykłą gumką do ścierania. Ważne jest, aby nie była to plama po długopisie żelowym.
Za każdym razem, należy pamiętać, że próba odplamiania, może pozostawić ślad na naszym ubraniu. Bądźmy bardzo ostrożni, zwłaszcza jeżeli problem dotyczy delikatnych tkanin lub ubrań o białym kolorze. Warto w takiej sytuacji przeprowadzić test na niewielkim skrawku materiału lub na podszewce, jeśli dana rzecz ją posiada. Jak przy większości plam, tak i w przypadku plam z atramentu lub tuszu bardzo istotny jest czas. Im szybciej zabierzesz się za ich usuwanie, tym większa szansa, że uda Ci się ich całkowicie pozbyć. Stare, zaschnięte, kilkudniowe plamy są trudniejsze do wywabienia i wymagają dłuższego namaczania w odplamiaczu, co nie zawsze jest dobre dla danej tkaniny.
Chociaż plamy z długopisu słyną z tego, że są ciężkie do usunięcia, pamiętajmy, że usunięcie ich nie jest niemożliwe. Wystarczy tylko użyć odpowiednich środków. Często nie musimy kupować drogich detergentów, zwłaszcza jeśli mamy pod ręką szare mydło, kwasek cytrynowy, wodę kolońską czy gumkę do ścierania. Mam nadzieję, że dzięki moim poradom, przekonasz się, że ,,nie taki diabeł straszny jak go malują”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here