Kawaii – jak powstał ten nurt?

0
2020
Kawaii

Zjawisko kawaii jest bardzo ciekawe, głównie dlatego że nie do końca wiadomo jak powstało. Ten temat budzi wiele kontrowersji wśród ludzi, każda osoba ma inne zdanie na ten temat. W wyniku tego można spotkać opinie, które przedstawiają zupełnie odmienne okoliczności oraz to z czego wynika dany nurt. Najbardziej realną teorią jest ta, która mówi o tym, że to zjawisko nie powstało w wyniku jednego czynnika. Do jego narodzin prawdopodobnie przyczyniło się wiele sytuacji i składowych.

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/pochodzenie-kawaii/

Czy kawaii można nazwać następstwem upadku?

Początki zjawiska kawaii sięgają okresu, który miał miejsce po przegranej II Wojnie Światowej. Wtedy Japonia została pokonana przez Amerykanów. W tamtym okresie Japonia stała się bezradna i słaba, w wyniku tego została utożsamiona z twórczą uroczych zabawek. A jak wiadomo, osoby które są w nurcie kawaii wzbudzają u osób trzecich poczucie opieki nad nimi. Podejrzewa się, że właśnie w wyniku tego powstał styl kawaii. Z czasem jednak zawładnięta przez Amerykanów Japonia zapragnęła dominacji w pewnych kwestiach, oczywiście jeżeli chodzi o politykę, nie mogła osiągnąć tego co chciała, postanowiła znaleźć inne ujście.

Kawaii kończy z hierarchią

Japonia to kraj, w którym istnieje mocny przymus nakazujący przystosowanie się do wytycznych społeczeństwa. Na przykład w Europie dorosłość powoduje, że przed ludźmi otwierają się nowe możliwości, z kolei w Japonii z jasno określonym schematem postępowania. Osoba dorosła w Japonii jest zmuszona do zmiany młodzieńczego poczucia oraz wypełnienia konkretne roli społecznej. W tym kraju hierarchia jest jasno, bez względu na płaszczyznę.

Do zwiększenia popularności nurtu, jakim jest kawaii przyczyniła się wrodzona skłonność nadopiekuńczości. Kawaii miało być formą pewnego rodzaju akceptacji oraz odstąpienia od ideału. Ludzie mieli skończyć z dążeniem do ideału. Kawaii miało być ucieczką od rzeczywistości, czyli od świata który był pełen przytłaczających zasad, wymogów i obowiązków. Kawaii stało się pewną formą egzystencji, ponieważ Japończycy mają tendencję do nadmiernej okazywania rzeczywistości.

Zobacz też: http://www.opeus.pl/kawaii-style-na-czym-polega-ta-moda/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here