Czytanie przed spaniem

0
1977
Czytanie przed spaniem

Psycholodzy i pedagodzy bardzo pochwalają czytanie przed spaniem już od najmłodszych lat. Świetnie wpływa ono na rozwój maluszka i sprawia, że dziecko nie ma problemu z prawidłowym wysławianiem się w przyszłości. Czytanie przed spaniem wzbogaca zasób słów. To także świetny sposób na spędzenie wieczornego czasu z dzieckiem.
Rodzice powinni poświęcać swoim dzieciom jak najwięcej swojego czasu. Niestety, w codziennym zabieganym życiu nie zawsze łatwo jest im ten czas znaleźć. Rodzice nie mogą zapominać o tym, jak wielkie znaczenie ma czytanie przed spaniem. Co ważne, warto czytać nawet najmłodszym dzieciom, które jeszcze nie potrafią rozumieć słów. Dzięki temu, mogą szybko nauczyć się mówić i składać zdania. Książki są bardzo istotne na każdym etapie życia malucha, już od niemowlaka! Starsze dzieci także czerpią z nich mnóstwo korzyści- rozwijają swoją wyobraźnię oraz inteligencję. Nie ma co ukrywać, czytanie przed spaniem przynosi same korzyści!
Nie wszyscy rodzice są przekonani do czytania swoim dzieciom. Uważają, że skoro maluszek nie rozumie żadnych słów, czytanie mu książek nie ma żadnego sensu! To nieprawda, gdyż nawet najmłodsze dziecko uczy się właśnie poprzez słuchanie! Dlatego czytanie przed spaniem to nie tylko świetna metoda na uspokojenie dziecka, ale również wspieranie jego rozwoju. Każdy rodzic powinien być świadomy tego, jakie ważne są książki dla maluchów.
Małe dzieci z zainteresowaniem słuchają bajek i ciekawych historii. Czytanie przed spaniem może stać się dla nich bardzo ważnym elementem dnia, spędzanym z mamą lub tatą. To okazja do bycia razem, na co często nie ma czasu w ciągu dnia, gdy każdy z rodziców ma mnóstwo obowiązków. Dzieci uwielbiają takie momenty i są szczęśliwe, kiedy w końcu mogą pobyć że swoimi rodzicami.
Czytanie przed spaniem warto powtarzać każdego dnia i stworzyć z niego codzienny rytuał, na który dziecko prawdopodobnie będzie czekało z niecierpliwością. Chociaż większość maluchów bardzo lubi bajki, istnieją również takie dzieci, które nie przepadają za tym, kiedy czyta się im książki. Czytanie przed spaniem nie jest dla nich zbyt interesujące, a może nawet nudne. Nie ma co zmuszać takich dzieci do polubienia książek. Być może przyjdzie taki czas, że same zaczną się nimi interesować. Trudno przecież wymagać, aby wszystkie maluchy były takie same i lubiły tak samo spędzać czas. Dla niektórych czytanie przed spaniem może być wspaniałym sposobem na zakończenie dnia, a dla innych to zwykłe marnowanie czasu!
Każdy rodzic który chciałby czytać książki swoim dzieciom, ma do wyboru mnóstwo tytułów. Literatura dziecięca jest bardzo różnorodna i przeznaczona dla dzieci w różnym wieku i o różnych upodobaniach. Najlepiej, jeśli dziecko samo podejmie decyzję, jaką książkę chciałoby przeczytać. W ten sposób, czytanie przed spaniem staje się dla niego wyjątkowym wydarzeniem.
Warto dbać o to, aby książki były obecne w życiu dziecka już od pierwszego roku życia. To z pewnością świetnie wpłynie na jego rozwijanie się oraz inteligencję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here