Haluksy jak sobie z nimi radzić?

0
1670
haluksy
fot. pexels.com

Haluksy to choroba, która może powodować ogromny dyskomfort, a także trudności w życiu codziennym. To zwyrodnienie, którego objawami są zniekształcone stopy. Głównie występuje ona u kobiet, którym spędzają sen z powiek. Jak sobie z nimi radzić? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/co-stosowac-na-bolesne-haluksy/

Haluksy

Nazywane inaczej koślawym paluchem, halluxem, to schorzenie, które polega na tym, że największy palec od stopy staje się koślawy i odchyla się w stronę zewnętrznej krawędzie stopy, a wówczas kość śródstopia zaczyna się odchylać w stronę wewnętrznej krawędzi stopy.

Haluksy to choroba, która dotyka około 100 tysięcy osób w Polsce. Jest ona na tyle niekomfortowa, iż powoduje duży ból, a także trudności w chodzeniu, a tym samym swobodne funkcjonowanie na co dzień.

Najczęściej dotyka ona kobiety, gdyż mają one słabszy aparat więzadłowy w stopie. Może również dotykać dzieci.

Jak powstają haluksy?

Do przyczyn ich powstawania można zaliczyć chodzenie na obcasie, które powoduje przeciążenie przedniej części stopy, a także chodzenie w butach z ostrym czubkiem, który zwiększa ucisk na łuk poprzeczny stopy. Buty, które powodują zniekształcenia stopy powodują również, że ciężar naszego ciała jest nierównomiernie rozkładany, a paluch przestaje być mocnym punktem podparcia w trakcie chodu.

Do objawów zalicza się zmiany chorobowe stawu, przy którym powstaje bolesne zgrubienie u podstawy palca po wewnętrznej stronie stopy. Może się również pojawić wysiękowe zapalenie kaletki, kaletka, a także bolące zgrubienie naskórka i narastające podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Jak leczyć haluksy?

Po zauważeniu pierwszych objawów należy zacząć działać i udać się do ortopedy. To on dobierze odpowiednią metodę zapobiegania dalszemu rozwojowi haluksów. Poza tym na rynku są również dostępne plastry na haluksy, kliny międzypalcowe, peloty, poduszki ochronne pod przodostopie, silikonowe wkładki metatarsalne, opaski, aparaty korekcyjne oraz szyny.

Przeczytaj też: http://www.opeus.pl/zmarszczki-wokol-ust-jak-sobie-z-nimi-radzic/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here