Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy?

0
1927
Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy?

Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy? jeśli tak to jakie? Czy muszę być pełnoletni?
Tak, generalnie rzecz ujmując na każdy pojazd którym można się poruszać po drodze(rower, samochód, motor czy skuter) musimy posiadać uprawnienia do poruszania się nim.
Jaką kategorię prawa jazdy trzeba mieć by poruszać się legalnie na skuterze?
To zależy od tego jaką mocą dysponuje nasz skuter. Nawet na skuter o bardzo małej mocy musimy posiadać co najmniej kategorie AM. Na tą kategorie łapią się sprzęty które nie przekraczają pojemności 50 cm3 dla silników spalinowych, 4kW dla silników elektrycznych i nie mogą pojechać szybciej niż 45 km/h. Jeśli posiadamy skuter o większej mocy tzn. do pojemności 125 cm3 i nieprzekraczający 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg to musimy zdać prawo jazdy kategorii A1. Kolejną kategorią jest A2, która uprawnia nas do prowadzenia pojazdem który ma moc nieprzekraczającą 35 kW i stosunek mocy do masy własnej nieprzekraczający 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy naszego skutera. Najwyższą kategorią w jaką możemy się wyposażyć jest pełne A, która uprawnia nas do kierowania każdym pojazdem dwukołowym ,który oczywiście jest dopuszczony do ruchu.
Czy muszę być pełnoletni żeby prowadzić skuterem?
Nie pod warunkiem jeśli dany skuter należy do kategorii AM lub A1.
Do egzaminu AM może przystąpić osoba która ukończyła 14 rok życia i posiada zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Na kategorie A1 musimy mieć ukończone 16 lat, na A2 – 18, a na A 24 chyba, że posiadamy kategorie A2 co najmniej dwa lata możemy zdawać egzamin w wieku 20 lat. Ciekawostką jest to,że jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B dłużej niż trzy lata możemy poruszać się pojazdami należącymi do kategorii AM i motocyklem do 125 cm3 nie przekraczającym 11 kW. i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg.
Jeśli ukończę 18 rok życia mogę prowadzić pojazdy z kategorii AM
Nie. Owszem tak było kiedyś jednak przepisy się zmieniły w 2013 roku kiedy rząd zastąpił kartę motorowerową kategorią AM. Jednak trzeba pamiętać, że prawo nie działa wstecz i jeśli za czasów trwania dawnych przepisów ukończyliśmy 18 rok życia bez problemu możemy kierować takimi pojazdami posiadając przy sobie jedynie dowód osobisty.
Co mi grozi za jazdę bez uprawnień na skuterze?
Wiele osób pomyśli że konsekwencją będzie mandat. I słusznie ale to niestety nie jest wszystko. Pamiętajmy ,że na drodze może się zdarzyć wszystko, jeśli dojdzie do wypadku konsekwencje są dużo większe. Za spowodowanie kolizji jest to kolejne 500 zł. Za potrącenie pieszego na pasach 1000 zł. Pamiętajmy ,że w takich wypadkach pieniądze to najmniejszy problem ponieważ przy kolizji czy wypadku możemy zostać pociągnięci do sądu. Drugą stroną medalu jest z kolei to jakimi drogami zazwyczaj jeździmy. Jeśli są to drogi bardzo mało uczęszczane lub bardziej polne to oczywistą sprawą jest to ,że prawdopodobieństwo wypadku, kolizji czy złapania przez policje jest bardzo małe. Jednak warto się zastanowić czy naprawdę warto jest ryzykować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here