Skuteczne tabletki?

0
1891
Skuteczne tabletki?

Wiele kobiet strach przed nieplanowaną ciążą często paraliżuje do tego stopnia, iż boją się one współżyć ze swoimi partnerami.
Bycie matką, to wywrócenie całego życia do góry nogami, odpowiedzialność na całe życie. Warto więc, aby kobieta świadomie podjęła decyzję o zajściu w ciążę – tylko wtedy kiedy będzie czuła, że jest na to gotowa, że naprawdę tego chce.
W dzisiejszych czasach metod antykoncepcyjnych jest coraz więcej, warto więc przed wybraniem odpowiedniej, skonsultować się ze swoim lekarzem, który poinformuje o dostępnych możliwościach, a także plusach i minusach każdej opcji.
Póki co, wciąż najbardziej popularnymi metodami zabezpieczającymi przed nieplanowaną ciążą są prezerwatywy oraz tabletki hormonalne. Co ważne, te pierwsze chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Wiele kobiet zastanawia się jednak czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można zajść w ciąże.
Jedyną metodą, która gwarantuje nam 100% pewności, że nie zostaniemy rodzicami, jest wstrzemięźliwość seksualna.
Mimo, iż zarówno tabletki hormonalne, jak i prezerwatywy mają bardzo wysoki poziom skuteczności, który przekracza poziom 99%, to jednak nie jest to całkowita ochrona.
Istnieje jednak wiele sposobów, aby zadbać, by skuteczność ta utrzymała się na tym wysokim poziomie.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że tabletki hormonalne muszą być przyjmowane codziennie o tej samej godzinie. Nie wzięcie tabletki może znacząco obniżyć skuteczność antykoncepcji.
Zatem, jeśli zdecydowałyśmy się na ich przyjmowanie, warto zadbać o punktualność i systematyczność w ich stosowaniu. Możemy ustawić alarm w telefonie, który codziennie przypomni nam o wzięciu pigułki. Aby nie zaskoczył nas na zakupach czy w pracy, warto tabletki zawsze nosić przy sobie w torebce lub ustalić porę ich przyjmowania wtedy, kiedy zawsze jesteśmy w domu – na przykład rano przed wyjściem z domu lub wieczorem, tuż przed snem.
To tylko jedna z ważnych zasad, których należy przestrzegać, aby uniknąć zastanawiania się nad tym czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można zajść w ciąże.
Niezmiernie istotne jest również to, że niektóre leki i substancje powodują obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Są to przede wszystkim antybiotyki, jednak zawsze warto zapytać lekarza przy stosowaniu nowego preparatu, czy nie działa niekorzystnie na antykoncepcję.
Również zioła, takie jak na przykład rumianek, mają wpływ na skuteczność pigułek, dlatego warto rozważyć ich spożywanie w trakcie korzystania z tabletek antykoncepcyjnych.
Kiedy już jednak zapomnimy wziąć tabletki, należy zastosować się do instrukcji na opakowaniu, która zawsze informuje pacjenta, jak się zachować w przypadku pominięcia dawki.
Warto wtedy również skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy, najlepiej do czasu rozpoczęcia nowego opakowania tabletek.
Podobnie należy postępować w przypadku korzystania z antybiotykoterapii. Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnego stresu w oczekiwaniu na okres.
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, a także ich popularność jest na tyle wysoka, że przy właściwym ich stosowaniu możemy mieć niemal pewność, że w przyszłości same będziemy mogły zaplanować, kiedy zostaniemy mamą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here