Jak zabezpieczyć drewno?

0
1853
Jak zabezpieczyć drewno?

Wszelkie elementy wykonane z drewna uznawane są za eleganckie, prestiżowe i szalenie klimatyczne. Drewno jest więc bardzo pożądanym elementem do wykonywania podłóg, mebli wewnętrznych i ogrodowych i wielu innych elementów. Trzeba jednak pamiętać, że ma ono nie tylko liczne zalety, ale też swoje wymagania. Trzeba o nie odpowiednio dbać, by mogło przez długi czas zachować piękny wygląd, a wykonane z niego elementy – właściwą funkcjonalność. Na szczęście nie jest to trudne i nie wymaga wielkiego wysiłku, trzeba tylko zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie, już na początku, zanim zacznie się korzystać z danego elementu.
A czym zabezpieczyć drewno? Zależy to od wielu czynników. W sklepach znaleźć można różne rodzaje środków impregnujących i konserwujących, które w dodatku często nadają drewnianym powierzchniom określony wygląd. Wiele zależy więc od tego, jaki chce się uzyskać efekt, ale też od wymogów poszczególnych gatunków drewna oraz od tego, w jaki sposób będzie użytkowany dany element. Kiedy więc nie ma się odpowiedniej wiedzy na ten temat, warto poradzić się fachowca, na przykład w sklepie z tego rodzaju produktami.
I tak na przykład, kiedy chce się dobrze zabezpieczyć drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem czasu, a przy tym pięknie je nabłyszczyć, świetny wybór będą stanowić oleje i woski. Lakiery nadają powierzchniom drewnianym połysk i chronią przed rysami, ale mogą co jakiś czas wymagać szlifowania i ponownego nakładania. Kiedy zaś chce się zmienić kolor drewna, jednocześnie chroniąc je przed różnego rodzaju czynnikami, można postawić na lakierobejce i lakiery, które miewają przeróżne kolory. Tworzą one na powierzchni drewna dość grubą i wytrzymałą powłokę, świetnie nadają się więc do zabezpieczania na przykład podłóg czy mebli ogrodowych, które będą wystawione na działanie niekorzystnych czynników.
Poza nałożeniem wybranego środka, trzeba też pamiętać o tym, by traktować drewno w odpowiedni sposób. Nie lubi ono między innymi szorowania ostrymi przedmiotami, odpada więc szorowanie podłogi szczotką czy nawet zamiatanie jej ostrym włosiem. Drewno nie cierpi też nadmiernego kontaktu z wodą, nie można więc pozwolić na przykład na rozlewanie po podłodze dużych ilości wody. Może wówczas pęcznieć, tracić kolor i rozwarstwiać się, a nawet gnić i pleśnieć. Z tego powodu szczególnie trzeba dbać o te elementy, które znajdują się na zewnątrz i nie da się nic z tym zrobić, a więc drewniane tarasy czy meble ogrodowe. Jeśli jednak pokryje się je którymś z wymienionych wcześniej środków, na pewno uda się uchronić drewno przed zniszczeniami i zachować jego nienaganny stan przez bardzo długi czas. Znaczenie ma też jednak rodzaj drewna. Kiedy zatem chce się, by była to długoletnia inwestycja, dobrze będzie inwestować w wytrzymałe i odporne gatunki drewna, jak dąb, sosna czy liczne gatunki egzotyczne, jakie obecnie można znaleźć w Polsce bez problemu. Mogą one sporo kosztować, ale inwestycja ta na pewno się opłaci, zwłaszcza że wyglądają świetnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here