O odpowiedniej pielęgnacji psa

0
1806
O odpowiedniej pielęgnacji psa

Posiadanie czworonożnego przyjaciela to wielka odpowiedzialność, ale i jedno z najwspanialszych doświadczeń w życiu. Nienadaremno mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Taka relacja niesie ze sobą zarówno nieopisane korzyści dla dwóch stron, jak i szereg obowiązków. Decydując się na kupno psa lub zaadoptowanie jakiegoś futrzaka ze schroniska, musimy być świadomi zobowiązań, jakie staną przed nami. Dla wielu osób pies jest równoprawnym członkiem rodziny i właśnie takie postrzeganie zwierzęcia jest najbardziej pożądanym. Nie powinniśmy nigdy go traktować jako chwilowej zachcianki, maskotki, której można pozbyć się, gdy znudzi nam się zabawą nią.

Pies ma swoje konkretne wymagania. Musi kilkukrotnie w ciągu dnia wyjść na dwór załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli zagwarantować mu dodatkowo chociaż jeden dłuższy spacer gdzieś na łono przyrody: do lasu, na łąkę czy plażę. Należy pamiętać, o dostępie do zimnej i świeżej wody (zwłaszcza w miesiącach letnich). Pies powinien raz lub dwa razy dziennie dostać wyspecjalizowany i odpowiednio zbilansowany posiłek. Na karmie nie wypada oszczędzać, gdyż to ona daje psu siłę, energię, utrzymuje go w pełni zdrowia, wpływa na jakość jego sierści czy pracy narządów wewnętrznych oraz zewnętrznych. W zależności od tego czy nasz pupil posiada włos czy wspomnianą wcześniej sierść, należy odpowiednio pielęgnować jego szatę. W przypadku włosa pamiętajmy o kąpielach i podcinaniu jego okrywy. Gdy pies pokryty jest sierścią musimy co najmniej raz w tygodniu dokładnie go wyczesywać. W miesiącach, gdy nasz podopieczny zaczyna linieć, konieczne może się okazać nawet codzienne przeczesanie psa. Dbajmy o odpowiednią długość pazurów czworonogów. Tym, które są mniejsze lub nie mieszkają w mieście i nie ścierają sobie pazurów samoczynnie, powinniśmy raz na jakiś czas sami je skrócić . Ważne jest również czyszczenie uszu psa. Zapchane woskowiną czy zarośnięte wewnątrz sierścią nie mają odpowiedniej wentylacji i mogą ulec groźnemu zapaleniu. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Pozostając w temacie weterynaryjnym, musimy pamiętać o regularnych szczepieniach na wściekliznę czy inne choroby zwierzęce. Raz na trzy miesiące powinniśmy też podać psu tabletkę na odrobaczenie, z kolei raz na trzy tygodnie, zakropić go specyfikiem odstraszającym pchły, wszoły czy kleszcze. W przypadku małych ras dobrym nawykiem jest mycie zębów psiaka. Dużym rasom zęby psują się rzadziej, jednak i im wskazane jest podawanie specjalnych kostek czy smaczków czyszczących kły naszego pupila. Należy też pamiętać o oczach. Utrzymywanie ich w czystości pozwoli psu przez długie lata cieszyć się dobrym wzrokiem. Jeśli dieta jest odpowiednio zbilansowana, często wystarczy, by utrzymać psa w zdrowiu. W niektórych przypadkach jednak wskazana jest dodatkowa suplementacja witaminami lub minerałami.

Jak wiadomo pies może przynieść swojemu właścicielowi kupę szczęścia i radości. Nic jednak nie jest za darmo. Aby otrzymać od naszego pupila ogrom miłości, sami powinniśmy mu ją okazać poprzez odpowiednią pielęgnację, opiekę i troskę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here