Zdecydowana większość aplikacji ERP funkcjonuje dziś w tzw. chmurze. Oznacza to, że zasoby tych narzędzi są w całości „przeniesione” do przestrzeni sieciowej, która – co ważne – musi być odpowiednio zabezpieczona przed ewentualnymi atakami z zewnątrz.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Dziś oprogramowanie ERP musi być bezpieczne, gdyż – będąc przeniesionym do chmury – archiwizuje ono w sieci wszystkie dane klienta. Stawką jest więc nie tylko ewentualne przejęcie danych osobowych pracowników, lecz również wrażliwych dokumentów firmy, które z łatwością mogą zostać wykorzystane przez podmioty zewnętrzne.
Chcąc zapewnić maksymalne bezpieczeństwo danym, nie wystarczy zabezpieczenie loginem i hasłem. W tym celu wykorzystuje się zaawansowane firewalle, które blokują nieautoryzowany ruch w obrębie chmury, a także protokoły SSL, które zapewniają maksymalną stabilność połączenia z uwzględnieniem jego szyfrowania w czasie rzeczywistym.
Szybkie wdrożenie, łatwy dostęp
Połączenie możliwości oprogramowania ERP z tzw. technologią chmury przedkłada się na praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie prowadzenia własnej firmy. Dzięki temu można z dowolnego punktu na świecie odczytywać maile, wysyłać zapytania ofertowe, przetwarzać dane księgowe, a także zatwierdzać roczne sprawozdania finansowe.
Co więcej, „chmurowe” oprogramowanie ERP jest bardzo łatwe do wdrożenia. Proces ten ogranicza się zaledwie do maksymalnie kilkunastu godzin, w trakcie których środowisko programistyczne jest dostosowywane do potrzeb nowego klienta. A jeśli klient nie chce wdrażać dedykowanego narzędzia, to może skorzystać z dostępnej na już opcji „z półki”.
Aktualizacje na bieżąco
Jeśli oprogramowanie ERP jest zainstalowane w obszarze chmury, to w żaden sposób nie wpływa ono na pracę wybranej platformy sprzętowej. Co więcej, można je na bieżąco aktualizować i to bez konieczności okresowego wyłączania sprzętu. Oczywiście historię aktualizacji można zawsze sprawdzić.
Podsumowując, korzystanie z aplikacji ERP działających w obrębie chmury to spora wygoda, ale i olbrzymie ryzyko. Na szczęście to ostatnie udaje się wyeliminować za pomocą zupełnie nowych, a zarazem sprawdzonych rozwiązań programistycznych, w tym firewall i SSL.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.