Jęczmień na oku to dość dokuczliwa i mało estetyczna dolegliwość, która dotyka większości z nas. Ropień jęczmienia spowodowany jest przez zakażenie gronkowcem i może pojawić się na brzegu powieki, gruczołach przyrzęskowych czy tarczkowych. Jakie są powody występowania jęczmienia na oku i w jaki sposób poradzić sobie z tym schorzeniem – radzimy razem z marką Acuvue, producentem soczewek kontaktowych do korygowania wad wzroku.
Czym jest jęczmień?
Jęczmień na oku jest grudkowym ropieniem jednego lub więcej gruczołów, których ujście zlokalizowane jest na powiece. Najczęściej pojawia się tuż przy linii rzęs po zewnętrznej stronie powieki, ale zdarzają się także jęczmienie po jej wewnętrznej stronie. Może atakować zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a zwłaszcza u dzieci ma tendencje do nawracania.
Przyczyny pojawiania się jęczmienia
Jęczmień bywa nazywany chorobą brudnych rąk, bo to właśnie potarcie nimi oka może spowodować przeniesienie się do błony śluzowej oka bakterii gronkowca, które są główną przyczyną pojawienia się ropnia. Inne częste przyczyny tej dolegliwości to przebywanie w środowisku zanieczyszczonym np. oparami dymu papierosowego czy chemikaliami, niedobrze dobrane kosmetyki do demakijażu lub niestaranne wykonywanie tej czynności, alergie oczne, niewłaściwe skorygowanie wady wzroku, łojotokowe zapalenie skóry lub trądzik różowaty. Jęczmień może pojawiać się u osób noszących soczewki kontaktowe, jeśli zdejmują je lub zakładają nieumytymi rękami. Jest również dolegliwością pojawiającą się zdecydowanie częściej u osób o bardzo jasnej karnacji czy w starszym wieku – więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/jeczmien
Leczenie jęczmienia
Jęczmień na ogół pęka samoczynnie po kilku dniach. Proces ten można przyspieszyć, przykładając do niego delikatnie ogrzaną, czystą, flanelową ściereczkę, pocierając go oczyszczoną biżuterią ze złota czy nakładając kompresy ze świetlika lub świeżej natki pietruszki. Wypełniony ropą gruczoł szybciej pęka, jeśli doprowadzimy do jego rozgrzania i pobudzimy lekko przepływ krwi w zakażonym miejscu. Wiele osób poleca też domowy sposób masowania jęczmienia ugotowanym na twardo jajkiem, które długo trzyma ciepło i jest dobrze dopasowane do kształtu oka. Pamiętajmy jednak, aby nigdy samodzielnie nie wyciskać ropnia, a jeśli utrzymuje się on zbyt długo i sprawia duży dyskomfort, skonsultujmy się z lekarzem okulistą.
Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o jęczmieniu lub innych schorzeniach oczu, zajrzyj na stronę marki Acuvue, gdzie omawiamy dolegliwości i choroby wzroku, które mogą przytrafić się każdemu z nas.