Psychoterapeuta – jak wygląda praca?

0
1508
psychoteriapa

Obecnie stres i szybkie tempo stały się codziennością. Jednak w bardzo dużym stopniu obciążają one nasz stan fizyczny i psychiczny. Powoduje to, że coraz większa ilość osób ma mniej lub bardziej uwidocznione zaburzenia psychiczne. Nie ma się jednak obawiać, ponieważ dla takich osób istnieją specjalnie specjaliści. Osobami, które pomagają poukładać sobie wszystko w głowie są psychoterapeuci. Sprawdź, w jaki sposób wygląda praca tego typu specjalisty i czym różni się on od psychologa. Zaczynamy!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-psychoterapeuty/

Czym różni się psychoterapeuta od psychologa?

Te dwie profesje, pomimo tego że bardzo często są ze sobą mylone, nie do końca polegają na tym samym. Psycholog jest to po prostu absolwent studiów psychologicznych, który posiada wiedzę teoretyczną na temat psychologii, psychiki ludzkiej oraz zestawu zachorowań i zaburzeń psychicznych. Psychoterapeuta natomiast jest to osoba, która wykorzystuje tę wiedzę do pomocy ludziom z zaburzeniami psychicznymi, a także sporymi problemami życiowymi. Chodzi tutaj między innymi o schorzenia psychiczne, uzależnienia, obniżenia nastroju czy brak dojrzałości emocjonalnej. Terapia, która wykorzystywana jest do pracy psychoterapeuty posiada leczniczy charakter i pomaga przywrócić osobę do normalnego funkcjonowania, nawet wtedy, gdy wydaje się to już niemożliwe. Ze swoimi pacjentami pracuje indywidualnie lub grupowo. Metody, które podjęte są podczas leczenia muszą być adekwatne do danego problemu. Jako psychoterapeuta możesz pracować nad rozwojem osobowości pacjenta lub pomagać mu w realizacji życiowych aspiracji podczas zaburzeń psychicznych i problemów otaczającego go świata.

Techniki psychoterapii, które możesz stosować w pracy

Istnieje kilka szablonowych technik psychoterapii, które możesz stosować wykonując zawód psychoterapeuty. Będą to przede wszystkim technika:

  • Poznawczo – behawioralna 
  • Humanistyczna 
  • Systemowa

Każda z technik różni się od siebie i dobierana jest pod pacjenta indywidualnie w zależności od problemu.

Gdzie możesz pracować?

Przede wszystkim w miejscach, gdzie prowadzona jest psychoterapia. Poradnie psychologiczne, szpitale psychiatryczne, przychodnie zdrowia psychicznego lub ośrodki terapii uzależnień. Dodatkowo jako psychoterapeuta swoje usługi możesz spełniać w placówkach wychowawczych, zajmujących się pracą socjalną lub doradztwem zawodowym. Jak widać w tej dziecinie nie można narzekać na brak zatrudnienia. Możemy spróbować również swoich własnych sił i sprawdzić się jako przedsiębiorca prowadzący własną działalność, czyli w tym przypadku własny gabinet psychoterapeutyczny. Z pewnością jest to duże wyzwanie, ale z pewnością taka forma zatrudnienia przyniesie nam duże zyski i sporą renomę. 

Zobacz też: http://www.opeus.pl/ile-jest-w-stanie-zarobic-psychoterapeuta-zarobki-psychoterapeuty/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here