Ziarna słonecznika to bardzo popularna i niedroga przekąska, którą można spożywać jako dodatek na przykład do owsianki. Osoby, które nie przepadają za słodyczami często pałaszują prażone ziarna słonecznika. Dietetycy zgodnie twierdzą, że ziarna słonecznika to jedne z najzdrowszych nasion. Bogactwo dobroczynnych składników, jakie w nich występuje, sprawia, że nie powinno ich zabraknąć w żadnej kuchni. Czy słonecznik tuczy, jest często stawianym pytaniem. Osoba, dla której priorytetem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, będzie chciała mieć pewność, że żaden spożywany pokarm nadmiernie nie spowolni tego procesu.
Nasiona słonecznika są niesłychanie kaloryczne w porównaniu z innymi produktami. Niemal połowę jednej porcji stanowią tłuszcze. Będzie to miało znaczny wpływ na dzienne spożycie kalorii i na pewno nie można tego lekceważyć, kiedy priorytetem diety jest ujemny bilans kaloryczny i utrata zbędnych kilogramów. Sto gram słonecznika zawiera około sześćset kalorii. Kto jednak duma nad kwestią, czy słonecznik tuczy, powinien wiedzieć, że kalorie zawarte w słoneczniku nie są tożsame z pustymi kaloriami, które zawiera biały cukier. Wręcz przeciwnie. Podczas diety odchudzającej warto włączyć ziarna słonecznika do jadłospisu w charakterze przekąski, którą można ugasić głód pomiędzy głównymi posiłkami. Ziarna słonecznika zawierają błonnik i białko, które w przemyślanym procesie gubienia kilogramów mają duże znaczenie. Wszak nie warto z kilogramami gubić także zdrowia. Trudno byłoby nie wspomnieć, że podczas diet odchudzających organizm jest narażony na niedobór wielu wartościowych mikroelementów i minerałów z powodu ograniczonej ilości pożywienia, którą przyjmuje. Nie można jednoznacznie odpowiedź, czy słonecznik tuczy. Na pewno nawet obfite spożywanie go nie będzie przyczyną nadwagi. Warto zwrócić raczej uwagę na jego wartości odżywcze, które mogą stać się bezcenne dla osób na diecie.
W ziarnach słonecznika znajduje się spora ilość witaminy E, która zwalcza wolne rodniki działające niekorzystnie na organizm. Witamina E zadziała też korzystnie na wszelkiego rodzaju zapalenia. W tych cennych dla zdrowia nasionach znajdziemy też magnez, który spełnia cały szereg ważnych funkcji w organizmie takich jak prawidłowa praca mięśni czy układu nerwowego. Nasiona słonecznika dostarczają również fitosteroli, wpływających korzystnie na poziom cholesterolu. Nadzwyczajną właściwością, o której wspominają naukowcy badający słonecznik, jest jego antynowotworowe działanie. Witamina E, selen oraz lignany zawarte w słoneczniku identyfikuje się jako substancje, które mają potencjał odbudowy zniszczonego DNA, likwidowania zmian nowotworowych i zapobiegania powstawaniu kolejnych. Kolejnym dobroczynnym mikroelementem występującym w ziarnach słonecznika jest miedź. Miedź bierze udział w syntezie kolagenu i elastyny. Wpływa to pozytywnie na wygląd skóry, pomaga dłużej zachować jędrny i świeży wygląd cery. Wpłynie też na poprawę wyglądu cery, która jest w złej kondycji. Podczas odchudzania skóra często traci blask, gdyż mniejsze ilości pożywienia oznaczają mniejsze ilości składników odżywczych dostarczanych do organizmu. Skóra, włosy i paznokcie to pierwsze zewnętrze objawy tego, w jakim stanie jest organizm. Korzystny wpływ na wygląd skóry jest więc kolejnym powodem dla którego warto włączyć ziarna słonecznika w menu diety odchudzającej.