Wszystko o gastroskopii

0
1941
Wszystko o gastroskopii

Gastroskopia jest to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonuje się je w momencie podejrzenia kilku chorób takich jak rak przełyku lub żołądka. Lekarz również może też zlecić takie badanie w celu usunięcia zmian przednowotworowych lub usunięcia polipów. Gastroskopia umożliwia też zatamowanie krwawienia z przełyku bez konieczności przeprowadzania operacji. Wykonuje się ją też bardzo często u osób, które mają za chwilę przejść jakiś zabieg. Mimo, że należy ona do grupy najmniej przyjemnych badań, jeżeli jest to wskazane przez lekarza, warto pokonać obawy i ją wykonać.
Objawy, które często kończą się zaleceniem wykonania gastroskopii to przede wszystkim: wymioty o krwawym zabarwieniu, anemia lub częsta zgaga. W przypadku ich wystąpienia, należy w krótkim czasie udać się do lekarza w celu konsultacji.
Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do zabiegu. Gastroskopii nie można przeprowadzić na osobie, która przeszła zawał serca lub zmaga się z chorobami układu krwionośnego. Niektóre choroby układu oddechowego również uniemożliwiają przystąpienie do zabiegu. W takim wypadku lekarz powinien zaproponować inny sposób sprawdzenia stanu przewodu pokarmowego.
Jeżeli już jesteśmy zmuszeni poddać się badaniu, należy odpowiednio się do niego przygotować. W innym wypadku gastroskopia skończy się niepowodzeniem, a my zmarnujemy tylko mnóstwo nerwów i czasu. Kilka dni przed zabiegiem powinniśmy przejść na dietę. Starać się jeść lekkie posiłki, unikać smażonego i ciężkiego jedzenia. Nie powinniśmy również spożywać dużych ilości alkoholu. W dzień zaplanowanego badania nie można jeść, a kilka godzin przed nim nie pić i nie palić. Takie postępowanie da nam prawie całkowitą pewność, że badanie będzie skuteczne.
Jeżeli już znajdujemy się w gabinecie zabiegowym, należy spróbować troszkę uspokoić nerwy. Wiadomo, że gastroskopia jak większość zabiegów nie jest przyjemna, ale stres i spięcie może tylko pogorszyć nasza sytuację. Na samym początku pielęgniarka lub lekarz włoży nam do ust ustnik. Jest on konieczny, aby w trakcie zabiegu pacjent nie zamknął ust lub nie starał się pozbyć rurki, gdyż mogłoby się to skończyć nawet urazem przełyku. Następnym etapem zabiegu jest włożenie endoskopu do przewodu pokarmowego. Jest to najmniej przyjemna część, ponieważ występują odruchy wymiotne. Oczywiście gardło jest najpierw znieczulane specjalnym sprayem w celu złagodzenia tych objawów. Gastroskopia w zależności od celu jej wykonania trwa od 5 do 20 minut. Po tym czasie lekarz wyciąga endoskop, a pacjent może iść do domu.
Wiele osób zastanawia się czy gastroskopia boli. Odpowiedź niestety brzmi, że tak. Wiele pacjentów skarży się na ból podczas zabiegu. Jest on oczywiście do wytrzymania, jednak badanie samo w sobie jest bardzo nieprzyjemne.
Gdy pojawią się u nas wymienione wcześniej objawy lub dostaniemy wyraźny nakaz od lekarza na wykonanie takiego zabiegu nie ma wyjścia. Czasem warto chwilę pocierpieć, aby przekonać się o stanie naszego organizmu. Gastroskopia wykonana w odpowiednim momencie może nas też uchronić przed bardzo groźnymi chorobami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here