Studia. Co dalej?

0
1855
Studia. Co dalej?

Nie tak dawno jeszcze celem w życiu nastolatka było zdobycie zawodu i pójście do pracy. Pozwalało to na dobry start w życiu, a także założenie rodziny. Niewiele osób decydowało się na studia.
Czasy jednak się zmieniły.
Coraz więcej młodych ludzi decyduje się kontynuować dzisiaj naukę po maturze – większość z nich wybiera interesujące ich kierunki na uczelniach wyższych, są jednak i tacy, którzy decydują się na szkołę policealną lub różnego rodzaju kursy doszkalające.
Coraz więcej osób uczęszcza także na kursy językowe, próbując podszkolić znajomość języka – kontynuują naukę języka, z którym już wcześniej mieli styczność lub stawiają na zupełnie nowy, którego znajomość otworzy im drzwi kariery.
Kiedy trzeba podjąć decyzję co dalej, wielu maturzystów zastanawia się czy warto iść na studia.
Studia licencjackie lub inżynierskie trwają co najmniej 3 lata, kolejne 2 trzeba będzie poświęcić, jeśli będzie nam zależeć na zdobyciu tytułu magistra.
Wielu młodych ludzi uważa, że to strata czasu, a zajęcia na uczelni nie nauczą ich niczego wartościowego, ani nowego.
Trzeba pamiętać, że na siłę nikt nie przekaże nam żadnej wiedzy, a studia to nie liceum czy gimnazjum.
To ile z nich wyciągniemy, zależy tylko od nas.
Warto zatem wybrać taki kierunek, który nas interesuje, z którym chcemy związać swoją przyszłość.
Jeśli marzymy o byciu tłumaczem, doskonałym wyborem okaże się filologia, na której będziemy mogli zrobić specjalizację z tłumaczeń. Wiele uczelni posiada ją w swojej ofercie, wystarczy tylko prześledzić ich strony internetowe.
W takiej sytuacji zastanawianie się, czy warto iść na studia, nie ma większego sensu. Odpowiedź jest jednoznaczna – tłumacz bez dyplomu kariery nie zrobi.
Wielu młodych ludzi uważa, że studia to strata czasu, tylko po to, aby zdobyć dyplom.
To prawda, jeśli zależy nam tylko na dokumencie potwierdzającym ukończenie danego kierunku studiów, może się okazać, że nie damy rady przebrnąć przez trudy studiów – kolokwia, egzaminy, wykłady….
Mimo, iż ludzie nie zawsze pracują w swoim zawodzie, warto próbować robić to, co się lubi.
Nadeszła era korporacji. Duża część osób w większych miastach pracuje w dużych firmach, które mają swoje oddziały na całym świecie. Praca w korporacji ma dużo zalet.
Często można ją zacząć nawet bez doświadczenia, a jeśli będzie nam zależeć, możliwość awansu jest na wyciągniecie ręki.
Ponieważ nastał rynek pracownika, pracodawcy prześcigają się o to, aby zatrzymać go w firmie jak najdłużej.
Coraz bardziej rozszerzają pakiet benefitów pozapłacowych, oferując swoim pracownikom kartę sportową, prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie zdrowotne, a także codziennie kanapki, świeże owoce czy dofinansowanie do obiadów.
Korporacje coraz częściej oferują również możliwość pracy z domu.
Rzadko jednak istnieje możliwość zdobycia zatrudnienia bez dyplomu uczelni wyższej, który jest warunkiem zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Matura to dopiero początek, wiele decyzji można później zmienić, jednak warto przemyśleć już teraz czego oczekuje się od życia.
Czy warto iść na studia? Zdecydowanie tak.
Ambitni absolwenci są zawsze mile widziani!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here