Studia prawnicze

0
2132
Studia prawnicze

Wiele młodych osób, które uważają się za dobrych z przedmiotów humanistycznych decyduje się wybrać prawo, uważając, że jest to najlepszy kierunek możliwy z jego predyspozycjami. W większości przypadków jest to prawda, ale trzeba pamiętać, że prawo nie jest stricte kierunkiem humanistycznym, a bardziej społecznym. Poradzą sobie osoby biegłe z matematyki, w niektórych aspektach pewnie lepiej od mistrzów języka polskiego i historii. Analogicznie, w innych prawniczych umiejętnościach prym będą wiedli humaniści, którzy opanowali umiejętność interpretacji tekstu oraz formułowania błyskotliwych wypowiedzi. Prawo jest więc kierunkiem mieszanym, na którym spełnić mogą się osoby obdarzone zupełnie różnymi charakterami. Widać to zresztą w samym systemie rekrutacji. Przykładowo, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu równorzędnie punktowana jest na prawo historia, wiedza o społeczeństwie, jak i matematyka. Na pierwszym roku odbywają się tam natomiast zajęcia z logiki prawniczej, która wymaga myślenia w bardziej matematycznym stylu. Na wielu kierunkach prawniczych matematyka stanowi osobny przedmiot – mowa tutaj przede wszystkim o bardzo popularnych w dzisiejszym świecie kierunkach prawno-ekonomicznych. Sporo osób sądzi, że kierunki te dadzą im umiejętność radzenia sobie z zawiłymi meandrami prawa, a jednocześnie pokażą jak rozkręcić dochodowy biznes. Czy mają rację? To już pieśń przyszłości. Warto jednak powiedzieć, że w programach kierunkowych matematyka figuruje już często na pierwszym roku.

Wiele osób zadaje sobie pytanie ile trwają studia prawnicze? Prawo to jeden z nielicznych kierunków, który studiuje się w formie jednolitej magisterskiej, a więc z pominięciem pracy licencjackiej. Powoduje to, że przerwanie studiów prawniczych na czwartym roku nie daje żadnych benefitów, podczas gdy w przypadku innych kierunków zawsze zostaje tytuł licencjata. Na pierwszym roku studiów prawniczych zazwyczaj student otrzymuje przeszkolenie z części historycznej takiej jak historia prawa publicznego, prawo rzymskie czy doktryny polityczno-prawne, które miały wpływ na kształcie dzisiejszego świata. Od drugiego roku zaczynają się konkretne gałęzie praw rozkładane na czynniki pierwsze takie jak prawo karne, cywilne, handlowe, rolne, administracyjne i wiele innych. Konkretne systemy różne są w zależności od uniwersytetów, ale generalnie rzecz biorąc w większości są zbieżne. Prawo studiowane na uczelniach prywatnych, co warto powiedzieć, również jest jednolite magisterskie.

Z podziałem na licencjat i magisterkę pozostały natomiast wspomniane wyżej kierunki prawno-ekonomiczne. Nie gwarantują one jednak przyjęcia na aplikację, która jest kolejną zwyczajową drogą rozwoju każdego prawnika. Aby się na nią dostać, należy zdać trudne testy, ale przy właściwym przygotowaniu jest to w pełni osiągalne. Prawnikiem zostać nie jest łatwo, ale kiedy już się to uczy, można liczyć na spore zarobki i dalsze perspektywy rozwoju, a także możliwość angażowania się z większą werwą w sfery takie jak polityka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here