Czerniak to niebezpieczny nowotwór skóry. Jest powodowany przez niekontrolowane podziały melanocytów – komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie barwników skórnych. Zbytnie wystawienie skóry na promienie UV powoduje zmiany skórne mogące mieć negatywne skutki dla zdrowia. Wiedza na ten temat pozwala ustrzec się przed nieprzewidzianymi komplikacjami i usprawni wcześniejsze leczenie.
Jakie są rodzaje czerniaków?
Czerniak to rak skóry pojawiający się na zewnątrz ciała, dzięki czemu możemy szybciej zareagować na jego powstawanie. Wyróżniamy czerniaka szerzącego się powierzchownie (SSM) – występuje najczęściej i tworzy się na obecnych już znamionach, czerniaka wywodzącego się z plamy soczewicowatej (LMM) i najgorzej rokującego w leczeniu czerniaka guzkowego (NM)
Czerniak umiejscowiony na kończynach wychodzący z plam soczewicowatych jest bardzo rzadki tak jak czerniak wywodzący się ze znamion błękitnych. Jedną z najcięższych postaci tego nowotworu jest czerniak bezbarwnikowy. Jest on trudny do wykrycia dlatego, brak szybkiej diagnozy zwiększa ryzyko jego rozprzestrzeniania.
Każdy z tych rodzajów atakuje różne grupy wiekowe w innych częściach ciała. Mogą występować również na powiekach, oku, przełyku, w okolicach miejsc intymnych i odbytu, błon śluzowych i jamy ustnej. Rzadko występują, ale warto zwrócić na nie uwagę. Podczas ich leczenia ważne jest prawidłowe rozpoznanie i dostosowanie kuracji do charakteru zmiany skórnej. Profesjonalną diagnozę stawia jednak jedynie lekarz i dermatolog, dlatego powinniśmy konsultować to z nimi. Po resztę informacji można sięgnąć również do strony internetowej wrosinski.pl.
Rozpoznanie zmiany skórnej
Niektóre znamiona i piegi to zwykłe nagromadzenie melanocytów całkowicie naturalne dla każdego organizmu. Należy jednak obserwować ich zmiany i reagować jeśli zauważy się niepokojące objawy. Do wykrywania czerniaka najczęściej stosuję się zasadę ABCD. Jest to łatwy sposób na zapamiętanie cech tego złośliwego nowotworu.
A- znamię staje się asymetryczne
B- brzegi zmieniają swój kształt i są bardziej poszarpane
C (color)- czerniak przybiera różne barwy nie tylko czarny, również czerwień, szarość i beż powinny wzbudzić wasz niepokój
D – duże rozmiary zmiany skórnej
Jeśli zauważysz jedną z tych zmian lub nowe znamiona i pieprzyki na skórze jak najszybciej skonsultuj je z lekarzem.
Leczenie i profilaktyka czerniaka
Dzięki zapobieganiu i wiedzy możemy ustrzec siebie i swoich bliskich przed tą chorobą. Najpopularniejszym zaleceniem jest unikanie długiego czasu przebywania na słońcu i stosowanie filtrów UV. Równie ważne jest odpowiednie dbanie o zdrowie i dietę. Suplementacja witamin A i D oraz prawidłowa higiena skóry powinny uchronić nas przed niechcianymi zmianami.
Szybka reakcja ze strony lekarza pomoże zapobiec przerzutom i komplikacjom. Dzisiejsza technika pozwala na wycięcie czerniaka i innych zmian skórnych w ramach profilaktyki. Jest to jeden z najgroźniejszych i najtrudniej rokujących z nowotworów jednak w ostatnim czasie pojawiło się kilka innowacyjnych terapii, które mogą odnieść w walce z nim.