Coraz więcej osób rozpoczyna naukę języka obcego. Uczymy się różnych języków – niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, a także tych mniej popularnych chińskiego czy rosyjskiego.
Wciąż jednak najwięcej chętnych pojawia się na kursach języka angielskiego.
Szkoły językowe prześcigają się, w coraz to bardziej atrakcyjnych ofertach zajęć, starając się przyciągnąć jak najwięcej chętnych.
Kursy odbywają się zarówno rano, jak i popołudniu czy wieczorem. Wiele szkół, wychodząc naprzeciw tym najbardziej zapracowanym, oferuje również zajęcia w soboty.
Do wyboru są kursy grupowe, a także zajęcia indywidualne, sam na sam z lektorem.
Coraz więcej szkół decyduje się na zatrudnienie native speakerów, którzy w ciekawy sposób potrafią zainteresować swoim językiem i sprawić, że zajęcia staną się naprawdę ciekawe. Kurs może okazać się nie tylko nauką, ale również doskonałą zabawą.
Chodzenie regularnie na zajęcia, to podstawa. Systematyczność, dużo samozaparcia i motywacji to jedne z najważniejszych czynników gwarantujących sukces w nauce języka obcego.
Jeśli zależy nam na szybkim postępie, musimy także poświęcić trochę czasu po zajęciach, aby spokojnie przyswoić nowe zasady gramatyki czy zapamiętać nowe słówka. Dobrze jest wyznaczyć sobie cele – na przykład – nauka 5 nowych słówek dziennie – i trzymać się tego każdego dnia. Doskonale pomogą nam w tym fiszki, dostępne w każdej księgarni lub przygotowane przez nas samodzielnie w domu.
Doskonałą metodą ćwiczenia języka jest również czytanie książek po angielsku. Kontakt z językiem pisanym, poznawanie zwrotów, często nieużywanych na zajęciach czy słówek mniej znanych, to doskonały sposób na rozwinięcie swoich umiejętności, a także zrobieniu wrażenia na zajęciach.
Księgarnie językowe, mimo, iż nie ma ich dużo, dostępne są w każdym większym mieście. Można w nich zakupić podręczniki do nauki języka, jak również pomoce gramatyczne czy książki.
W zależności od poziomu znajomości języka, możemy wybrać odpowiedni dla siebie tytuł.
Nic tak nie motywuje do dalszej nauki języka, niż możliwość czytania swoich ulubionych angielskojęzycznych autorów w oryginale i ich rozumienie.
Młodsze osoby na pewno chętnie rozpoczną czytanie książek po angielsku od przygód Harrego Pottera czy Sherlocka Holmesa, natomiast kobiety na pewno chętnie skuszą się na jeden z licznych romansów Jane Austin czy Emily Bronte.
W księgarniach językowych wybór książek jest spory, jednak należy liczyć się z tym, że ich ceny są wysokie, wyższe niż tych dostępnych w ogólnodostępnych księgarniach, napisanych po polsku.
Jeżeli, mimo wszystko, zależy nam na szlifowaniu języka poprzez czytanie książek po angielsku, warto poszukać biblioteki językowej lub dowiedzieć się czy szkoła językowa, do której jesteśmy zapisani, nie posiada takiej u siebie.
W internecie, na różnych portalach czy kanałach social media, często można znaleźć oferty sprzedaży książek, w tym również tych w językach obcych. Warto śledzić ogłoszenia, a także zapisać się do odpowiednich grup, aby otrzymywać powiadomienia o aktualnych ofertach.
Warto czytać, zwłaszcza w językach obcych. To świetny trening swoich umiejętności językowych.