Ile trwa kurs na prawo jazdy?

0
2015
Ile trwa kurs na prawo jazdy?

Przekroczenie osiemnastego roku życia powoduje, że bardzo wiele nastolatków zaczyna intensywnie myśleć o egzaminie na prawo jazdy. Od tego momentu mogą oni udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w pobliżu swojego miejsca zamieszkania i spróbować zdać egzamin, który da im wymarzone kwalifikacje do prowadzenia samochodu kategorii B.

Oczywiście, aby w ogóle podejść do tego egzaminu należy wyjeździć trzydzieści godzin z instruktorem, a wcześniej tyle samo przesiedzieć na kursach teoretycznych. Ciężko więc jednoznacznie powiedzieć ile trwa kurs na prawo jazdy. Zależy to od wielu czynników takich jak ilość czasu wolnego kursanta oraz intensywność zapisywania się na kolejne godziny z instruktorem. Sama teoria według wszelkich formalności powinna trwać 30 godzin, jednak w praktyce szkoły jazdy najczęściej ją skracają do paru spotkań, a potem wymagają zdania egzaminu wewnętrznego. Ten etap w przygotowaniach do egzaminu wymaga oczywiście przejrzenia chociażby pobieżnie zestawu pytań teoretycznych, które dostępne są obecnie na bardzo wielu stronach internetowych. Za dodatkową opłatą można wykupić zestaw pytań, który stanowi pełną listę z tych z baz WORDu. W ten sposób można kompleksowo przygotować się zarówno na egzamin wewnętrzny w szkole jazdy, jaki i ten ważniejszy w WORD, aczkolwiek zazwyczaj trzeba poświęcić na ten cel sporo czasu wolnego. Średnio sama teoria zajmuje więc kursantowi miesiąc do dwóch.

Dłużej z pewnością zajmuje wyjeżdżenie trzydziestu godzin w ruchu miejskim. Spotykając się z instruktorem co dwa dni na dwie godziny jest się w stanie zaliczyć tą część kursu już w miesiąc. Należy jednak postawić sobie pytanie czy jest sens tak się spieszyć, a przede wszystkim czy warto poświęcać inne zajęcia na ten cel. Dla osób uczących się w szkole średniej branie cały czas wolnego przez prawo jazdy może skończyć się zaległościami. Nauczyciele oczekują, że uczniowie nadrobią to, co stracili jeżdżąc na kursach. Nie mówiąc już o roku maturalnym – w tym czasie powinno się poświęcić najwięcej czasu na to, co zaznaczyło się w deklaracji maturalnej, a prawo jazdy robić fakultatywnie w czasie wolnym. Inną sprawą jest także to, że często w większych szkołach jazdy nie ma możliwości brania godzin codziennie lub co dwa dni, a np. co tydzień z uwagi na napięty harmonogram instruktora. Nie jest to nic dziwnego – ten zawód jest nadal poszukiwany na rynku zwłaszcza w małych miejscowościach, ponieważ popyt jest większy niż podaż. Wydaje się więc więc, że praktyka to część przygotowań do prawa jazdy, która zajmuje miesiąc tylko i wyłącznie osobie, która np. ma wakacje i znajdzie szkołę jazdy, w której można umawiać się z dnia na dzień z uwagi na dużą ilość dostępnych instruktorów. Zazwyczaj jednak kurs na prawo jazdy przeciągnąć się może do trzech-czterech miesięcy, trzeba być przede wszystkim cierpliwym. Czasami nawet warto dać sobie więcej czasu, a bardziej skupić się na wykonywanych czynnościach, aby jazda samochodem na kursach dawała lepsze efekty, a postępy były widoczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here