Endometrioza a jelita – problem trudny w diagnozie

0
975
Endometrioza a jelita - problem trudny w diagnozie

Choć w przypadku chorób takich jak endometrioza objawy zwykle wydają się dość dobrze znane i opisane, to bardzo często mają one niestandardowy przebieg. Chudnięcie, ciągłe osłabienie i brak apetytu, to jedne z nich. I choć ich pojawienie się jest uzależnione głównie od pracy jelit, to bardzo często nie funkcjonują one prawidłowo właśnie przez to schorzenie.

Endometrioza a jelita – kłopotliwe połączenie

Komórki endometrium mogą odkładać się dosłownie wszędzie. Znane są przypadki ich przetransportowania nawet do mózgu i płuc. Nic więc dziwnego, że u wielu pacjentek, mogą one wywołać szereg powikłań w obrębie jelit. Zwłaszcza, jeśli staną się one niedrożne, a treść pokarmowa nie będzie mogła zostać usunięta naturalną drogą.

Po czym poznać właśnie takie objawy endometriozy? Chociażby po nagłej utracie wagi i zaniku apetytu. Bardzo często zdarza się też, że objawy te prowadzą do osłabienia, ciągłych wymiotów i podwyższonej temperatury ciała. Zimne kończyny również mogą świadczyć o niedrożności, ale prawdę mówiąc jest to objaw bardzo często występujący w stanach zapalnych.

Jak to leczyć?

Jelitowe objawy endometriozy można leczyć na różne sposoby. Niestety pacjentki dowiadują się o ich występowaniu dopiero w późnym stadium choroby, gdy mówi się już o całkowitej niedrożności układu pokarmowego. W tej sytuacji – oprócz usunięcia endometrium – niezwykle często wyłania się stomię. W zależności od wieku i stanu zdrowia pacjentki, może być to stomia tymczasowa lub stała. Istnieje nawet szansa, że z biegiem czasu przywróci się naturalną pracę jelit.

Co jeść, żeby tego uniknąć?

W przypadku schorzeń takich jak endometrioza objawy nie muszą zawsze dać odpowiedzi na pytania dotyczące szczegółowego przebiegu choroby. Chcąc zapobiegać chorobie, warto stawiać na produkty nieprzetworzone, naturalne i przede wszystkim bogate w błonnik. Można też – jeśli dojdzie do podniedrożności – spróbować wprowadzić dietę lekkostrawną, której sporą część będą stanowić pokarmy płynne. Warto też unikać produktów podrażniających jelita (w tym też płynów), to jest mleka i potraw ostrych i kwaśnych.

Kilka słów podsumowania

Endometrioza to bardzo groźna, choć często niedoceniana przez kobiety choroba. Co gorsza, jej objawy są często nieprzewidywalne, co znacznie utrudnia późniejsze wykrycie choroby i dalsze leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here